Odvíčkovací stůl s hrotem

Odvíčkovací stůl s hrotem je výhodný pro nízké rámky (asi do 17 cm), širší (moje jsou 28 cm) se na něm nedělají dobře, lepší je položit na šikmou plochu. Nízký rámek se zapíchne (opře) asi uprostřed boční loučky do hrotu a přidržuje se zeshora levou rukou (u praváků). Pravou rukou se odvíčkuje pohybem zespodu nahoru. Širokou vidličkou (nejlépe se zahnutými hroty) lze rámek odvíčkovat dvěma tahy. Zejména panenské souše s bílými víčky jdou jako po másle. Po dokončení jedné strany se rámek otočí na hrotu a pokračuje se na druhé straně. Vše bez potřeby odložení vidličky a použití druhé ruky = jde to rychle. Hrot je umístěn tak abych stál při práci rovně (a nehrbil se). Vidlička se otírá o dráty, z kterých je celá konstrukce sestavena. Víčka opadávají do vany pod hrotem.  Med na drátech stéká k ohybu nad hranou vany. Konstrukce je svařena z nerezového drátu průměr 6 mm. Za vanu lze použít čtvercové plastové umyvadlo nebo nerezovou nádobu (umyvadlo, nádobu z pračky, ...) 

Poznámka: je důležité stále udržovat levou ruku skrytou (zezadu) před hroty vidličky, jinak se všechny značně bolestivě zapíchnou do vyčnívající dlaně. Bolí to jako deset žihadel.  

Původní konstrukce s dvěma umyvadly na 8 rámečků

Druhé umyvadlo je opatřeno rozšiřujícím plechem ve tvaru písmene "U" pro odkládání rámků

Pohled s patrným ohybem drátu po kterém stéká med do umyvadla

Nová konstrukce na 18 rámečků. Pod nerezovými vanami jsou umyvadla na odkapávající med.

Při práci stojím rovně a odvíčkuji od spodu nahoru.

Schéma konstrukce hrotu

 

756.JPG
nádoba pro hrot se sítí ve dně
757.JPG
nádoba o odkládání odvíčkovaných rámečků
766.JPG
stáčecí nádoba z nerezu
Foto8.JPG
brutální odvíčkování panenských souší = voskobraní
, včelstva dostavují odebrané části buněk opět panenským voskem
Foto9.JPG
odvíčkování zubatým nožem
, výhodné při použití užší horní loučky
 

Letos jsem si udělat radost a nechal si udělat nový nerezový odvíčkovací stůl. Po malé úpravě, přidáním opěrného hrotu, se z něj stal nádherný praktický kus nábytku a tak se už těším na novou sezónu.

756.JPG
 
756.JPG
 
756.JPG
 
756.JPG
nádoba má praktický poklop