Odvíčkovač - stavba a zkoušení nového stroje

Takto odvíčkuji ručně a pak výsledek po vytočení vypadá následovně.

Při použití mého poloradiálního medometu ještě tak tak stíhám odvíčkovat to co moje paní stačí vyměnit a vytočit. Letos jsem si také udělal zvratný koš a tomuto medometu už nestačím. Pustil jsem se tedy do stroje, který by mi snad mohl pomoci. Celou koncepci jsem promýšlel celou zimu, před dvěma měsíci se pustil do jeho modelování ve 3D v počítači a před měsícem jsem nadělal 2D výkresy a začal vyrábět. Zvolil jsem vodorovný pohyb unášený řetězem, dvojici kmitajících nožů v první fázi nevyhřívaných (v budoucnu možná ano). Rám stroje je z plastu, kovové součástky včetně šroubů z nerezu. Pohon stejnosměrnými motory na 5 a 12V. Teď jsem připraven na předprovozní zkoušky. Přišlo vytáčení řepky a tak jsem rád, že jsem připraven. První výsledky mě nadchnuly kvalitou oříznutí, ale rychlost konkurující vidličce jsem nedosáhl. Bez automatického manipulátoru odsouvajícího oříznuté plásty do zásobníku toho nelze dosáhnout. Nyní už na to nemám čas, dokončím v zimě. Tak zatím stroj používám k zarovnání ztluštělých a jinak pokřivených souší.

Pravidelné ořezávání panenského vosku ze souší považuji v současném přechemizovaném včelařství za důležitý zdroj čistého vosku prostého jakýchkoliv reziduí. Proto pokusy s tavením víček horkovzdušnou pistolí, tavením víček u fluidních odvíčkovačů nebo pouhé rozškrabávání považuji za plýtvání cennou surovinou.


výsledek - paráda

takhle vypadají zpracovaná víčka - žádná drť ale žmolky jako od vidličky

pohled na vstup rámku

víčka odpadávají

celkový pohled

 

 

pohled do útrob

3D počítačový model

3D počítačový model

medobraní + voskobraní = každý rok až 3x seříznutá část plástu s panenským voskem = využití stavebního pudu

ořezávání plástu zubatým nožem

letošní nadílka panenského vosku z víček

vyvařovací pracoviště

světlý vosk ze stavebních rámků, tmavý ze zrušených plodištních souší

Test podavače ukládajícího odvíčkované rámky do zásobníku.

 

Jako zakázku pro jednoho přítele jsem sestavil omotorovaný nožový odvíčkovač s velkým zdvihem. Má 200 zdvihů klikového mechanizmu za minutu, výšku zdvihu 5 cm, příkon 200W.