PROFYLAXE VČELÍCH ONEMOCNĚNÍ

Včelstva chovaná na celém světě zažívají poslední dobou invazi nových parazitů a onemocnění. Je mimo veškeré pochybnosti to, že za to může lidská činnost. Nejen globalizace přinášející nebezpečí v rychlosti šíření patogenů napříč přes celou Zemi, ale i způsob ošetřování včelstev se podepisuje na snížení imunity včel a agresívnosti jejich nepřátel. Problémy, které mají včelaři v USA kolem CCD, nejsou až tak vzdálené těm které se na nás řítí.

Dlouhodobým používáním syntetických akaricidů = zbraní hromadného ničení při boji s naším největším nepřítelem - varroa destruktorem, si šlechtíme "superroztoče", který přežije naše pokusy o jeho chemickou likvidaci. Není běžné, aby se v jiných zemědělských činnostech používaly pro likvidaci onemocnění hned ty nejtěžší zbraně. Ty následují daleko až za jednoduššími agrotechnickými a zootechnickými zásahy. Není pak divu, že jsme překvapeni, jak málo zabírají naše "skvělé" zbraně. Co je platné, že vše děláme přesně podle metodik, když vedle nás žijí včelstva špatně ošetřovaná a nebo vůbec neošetřovaná. Následuje nový strašák - reinvaze. Musíme být připraveni na to, že se nákazová situace našich včelstev radikálně změní, mnohdy ze dne na den. Je třeba včelstva v kritickém obdobích pravidelně sledovat a včas zasáhnout. Letošní podzim bude mnohde připomínat apokalypsu. Pokud nedojde k včasným zásahům budou včelstva rychle slábnout tak, že se u nich můžou projevit i další běžně jen latentní nemoci. Loupeží v těchto včelstvech si i naše včelstva mohou přinést v zásobách i na svém těle patogeny těchto onemocnění. Co je platno, že každý druhý rok budeme parafinovat celé naše úly, používat jen světlé souše a mezistěny z dokonale dezinfikovaného vosku a vyvarovávat se všeho co by k infekci mohlo vést. Vedle toho, že se budeme cíleně snažit chovat jen zdravá včelstva s genetickým základem odolnosti proti nemocem, je potřeba provádět opakovanou propagaci "zdravého" chovu spojeným s celoročním nasazením ručních zbraní. Je jisté, že kdo problematiku zdraví svých včel podcení bude brzo v budoucnu bez včel. Mnoho tisíc včelstev zahyne a to na varrózu. Potom jako "mimo mísu" zní nové nařízení SVS na likvidaci celých stanovišť při nalezení jednoho pozitivního nálezu na mor plodu. Nikde ve světě se tak k moru nepřistupuje. Už ten český název této nemoci je zavádějící. Jinde  se nazývá Americká hniloba plodu. Jak k tomu přijde chovatel, který dělá vše jak má a jeho "silné" včelstvo si ho přinese. Existují důkazy, že správnou metodikou = spálením jen klinicky pozitivních včelstev, likvidací starých úlů, důslednou dezinfekcí, chovem včel se zvýšenou odolností, přeložením včelstev do "čistých" úlů, atd. lze dosáhnou toho, že včely mohou sami latentní příznaky nemoci odstranit. Veterináři by nejraději "s nadsázkou" spálili i dům včelaře - aby se na něco nezapomnělo. Ve výsledku chovateli stejně nikdo nepomůže a musí se s tím i psychicky vyrovnat sám.

V naší ZO se v letošním roce rozšířil ještě jeden nešvar a to je zahájení chovu z rojů a ze včelstev přivezených bůh ví odkud. Protože nejde ale všem poradit, málo kdo naslouchá, je třeba počítat s tím, že mnoho včelstev v okolí zemře. Vycházím z toho, že je to každého věc, jak se ke svým včelám chová, a že je to jeho svobodná volba. Moje včely si mohou ale přinést domů pak cokoli. Protože už několik let nekrmím, zimuji na medu, moje včelstva omezují plodování již koncem července a očekávám, že nebudou tak slídit v době skonu okolních včelstev na varrózu. K tomu se ještě snažím chovat včely s maximálním čistícím pudem, který je prokazatelně nejdůležitějším faktorem v odolnosti proti některým onemocněním. Dále netrpím žádné slabochy a proto aktivně rozšiřuji svůj chov o mladá včelstva, kterými je nahrazuji. Chystám se nasadit KM a další metody v boji s roztočem. Dělám tedy hodně pro "zdravý" chov.

Možná v rozporu s tím, co jsem napsal výše, jsem se rozhodl odzkoušet a zavést do každoroční praxe dezinfekci alespoň některých částí úlů. Začal jsem s vyvařováním rámků v louhu. Tedy přesto, že můžu z okolí očekávat cokoli, snažím se o minimalizaci výskytu spor nebezpečných chorob v mých úlech. Louh údajně zasahuje jen na povrchu. Na druhou stranu, pokud by například spory moru se nacházely v hloubce dřeva a včely je okusem obnažily, jak velké množství na každou včelu připadne? Pravděpodobnost, že si spory včely přinesou z okolí  narůstá každým rokem a mi se bavíme o několika sporách obnažených z povrchu dřeva.

Další etapa bude parafinování ostatních částí úlů. To si vyžádá výrobu větší nádoby spolu s topeništěm na pevné palivo. Pokusím se prosadit stavbu takového kotle pro celou ZO. Snad se najde někdo, kdo by parafinování byl ochoten dělat za úhradu jako službu pro ostatní včelaře.

 
01.JPG
roz
třídění a vyřazení starých a poškozených rámků

 

02.JPG
svázání měděným izolovaným drátem po 10 kusech
03.JPG
 
04.JPG
5% louh sodný + 10% SAVO + var pod hladinou
05.JPG
nerezová nádoba ohřívaná plynovým hořákem na zemní plyn
13.JPG
06.JPG
po 4 minutách šup do sudu s dešťovkou = ochladit a opláchnout rukavice
07.JPG
dřevo rámků pěkně ztmavlo a je čisté bez vosku a propolisu
08.JPG
za 2 a půl hodiny 400 rámečků = uspokojivý výkon a kupodivu to nebylo ani moc náročné zachovávat bezpečnost při práci
11.JPG
počkám až uschnou, opravím drátkování, doklepnu hřebíčky a sponky
14.JPG
nová velkoobjemová nerezová nádoba na vyvařování voští a dezinfekci rámků a nástavků
21.JPG
Mytí a desinfekce nástavků z uhynulých a zrušených včelstev v 10% teplém SAVU.
22.JPG
Stejná procedura i s medníkovými nástavky.