Bezpečný zdroj pro elektrické zatavování mezistěn

Nebezpečí při práci s elektrickým proudem není vhodné podceňovat. Pro včelařský kroužek jsem hledal bezpečný zdroj proudu a nalezl jsem ho ve zdroji ze zrušeného píísííčka. Lze použít zdroj z 286, 386 i 486. Skříně ze starých počítačů včetně zdrojů se dají sehnat zadarmo.  Zdrojem proudu je tzv. pulsní zdroj, který je lehký, a dává slušně tvrdý proud při napětí 5 a 12V. Zdroje jsou odolné proti zkratu. V případě zkratu stačí zdroj na 10s vypnout a opět zapnou. Výstup 12V dává proud kolem 7A. Výstup 5V od 15A do 25A podle výkonu zdroje. Zdroj vyhovuje při použití jak pocínovaného drátku tak pro nerezový, pro tenký i pro silnější (0,5mm). Některé starší zdroje se nerozeběhnou bez zátěže a proto je potřeba připojit alespoň žárovku 12V trvale na výstup 5V. Ze zdroje vychází mnoho kabelů, které jsou zapojeny navzájem paralelně a tak je lze až na jeden odstřihnout. Barevné označení kabelů je u všech zdrojů stejné (závazné). Černá = nula, červená +5V a žlutá +12V. Ostatní kabely (barvy) jsou pro naše účely bez významu.  Oba konce kabelů opatřete banánky. Na jeden banánek nasuňte krokodýlka. Při zatavování krokodýlek zachyťte za drátek a banánkem na druhém kablíku se dotkněte na druhém konci drátku. Máte jednu volnou ruku pro případné přimačkávání mezistěny. Drátek se průchodem proudu uvolňuje a proto jej u nízkých rámků lehce napínám páčení šroubovákem. 

 

Při použití nerezového drátku, který bývá oproti pocínovanému (0,25mm) silnější (0,4mm) je zapotřebí, ač je to k nevíře, dvojnásobné napětí.

Pozn. rychlé zatavení způsobí větší protažení drátku a tak je dobré nespěchat!!!

Po zatavení nízkého rámku, drátek napnu a zajistím na boční loučce malým hřebíčkem. Nízké rámky používám pro med, který nechávám ukládat do panenských souší. Takto zpevněný rámek je jako "zvon".

Přípravek na půlení mezistěn:

U ATX zdrojů je k jejich nastartování potřeba spojit zelený pin "PS_ON#" s pinem GND (COM). U některých ATX zdrojů není nutná minimální zátěž pro jejich nastartování, u jiných ano.