MEDOBRANÍ A VYTÁČENÍ MEDU

 

Medobraní je nejpříjemnějším okamžikem každého včelařského roku. Med odebírám po rámcích s tím, že oklepávám a ometám včely z jednotlivých rámků rámek po rámku. Nízké rámky nejen, že jsou výhodou pro manipulaci s celými nástavky, ale také usnadňují ometání včel. Moje úly leží přímo na zemi a proto mohu včely z rámků sklepávat a ometat přímo před úly. Včely – létavky ihned zamíří ke svým česnům. Mladušky sice spadnou na zem, ale po několika málo minutách si to namíří k hlavnímu česnu.

 

Jedinou pomůcku, kterou držím v ruce při medobraní je smetáček, který má rukojeť sbroušenu do ploché špičky. Ta mi slouží jako rozpěrák při odtrhávání nástavků a nadzvedávání jednotlivých rámků. Tím mám volnou ruku a nemusím stále hledat, kam jsem si co odložil.

Zkusil jsem také vyfukovat včely z nástavku postaveného na „záda“ na sousedním úlu stlačeným vzduchem. Ale protože mě nepřesvědčil výkon vyfukování, nechal jsem toho. Druhým a možná největším důvodem však byl hluk spalovacího motoru poháněcího kompresor, který si myslím, na včelnici a zejména do lesa v létě nepatří. Nástavky ihned po odvčelení ukládám na vůz za auto. Plný vůz – to je kolem 30 nástavků mám do dvou hodin naplněn a připraven o odvozu. Nástavky během medobraní na voze přikrývám velkou igelitovou plachtou. Včely, které s nástavky ukryji pod plachou, jdou za světlem, tedy nahoru a tak nenaleznou okraje plachty, kudy by mohly vyletět. Tak se mi daří i v pozdním včelařském létě (konec květu slunečnice) med odebírat bez markantních náznaků slídivosti. Protože se včelstvy kočuji včelnicovým způsobem, převážím odebrané nástavky ze stanoviště do garáže, která se mi stává na celé léto medárnou. Tu mám vybavenu 4-rámkovým tangenciálním medometem s nerezovým košem a bubnem. Rámky odvíčkovávám na odvíčkovacím stole s hrotem vlastní konstrukce. Hrot mám umístěn tak vysoko, abych nebyl při práci skloněn a nehrbil se. Pro med používám zásadně panenské souše, které jsou i dost letité. Hlavní jejich výhodou je bílé víčkování, protože pro víčka včely odebírají vosk ze zesílených okrajů buněk. Bílá víčka jdou velmi snadno odvíčkovat a jsou zdrojem krásného vosku.

 

Dvě nerezové vany z vířivých praček mi slouží jako zásobník na odkapávající víčka a zásobník na odvíčkované rámky. Vany jsou zasunuty do otvorů vyříznutých v desce stolu a vypodloženy dřevěným rámem. Otvory v ve dnech van vytéká med do dvou umyvadel. Ze shora jsou otvory překryty u víček nerezovým sítem a pro rámky nerezovým děrovaným plechem. Do 4-rámkového koše medometu vkládám 8 nízkých rámků. V současnosti pracuji na novém nerezovém poloradiálním koši pro 18 nízkých rámků. Ten by mi měl odlehčit práci při otáčení rámků.