Nové materiály a postupy:

 

Stále mi to nedá a hledám nové možnosti při výrobě nástavků. O vánocích 2002 mě nemile překvapil párek žlun, které se mi pustily během svátků do polystyrénových nástavků. Zkusil jsem přímo do čerstvé fasádní barvy přiložit proužek tkaniny, která se používá na polystyrénové fasády (tzv. mřížka) a byl jsem velice překvapen. Tkanina se perfektně přilepila bez toho, že by se zvedala. Zdá se že by to mohl být lepší postup než s pískem, který se mi ale velmi osvědčil na vnitřní straně nástavku. (kliknutím na obrázek se zvětší!)

 

 

 

Jiný nápad této zimy byl použít papír (vícevrstvou vlnitou lepenku) místo polystyrénu. Proti polystyrénu se stále brojí z důvodu vzniku nebezpečného odpadu. Nástavky jako odpad však vzniknou pouze při nutnosti jejich likvidace. K takové likvidaci může dojít jen při nákaze morem plodu. Pak je nutno vše spálit – a s polystyrénem by byl problém. Nechci ale malovat na zeď, přesto chci ukázat možnost použití ekologického materiálu - recyklovaného papíru. Materiálu tak levného, že jeho obnova by neměla dělat problém. Pustil jsem se do výroby 60-ti kusů prototypů papírových nástavků z lepenky s povrchem z křídového papíru. Jednotlivé listy lepenky lepím k sobě lepidlem na tapety pomocí malého molitanového válečku. Papíry pokládám střídavě na sebe rubem k sobě a lícem k sobě. Po zaschnutí a vyříznutí přířezu lepím disperkolem k dřevěným rámům nástavku.

Pro zajištění ostrých hran přířezů používám následující postup:

1.   odříznu jednu podélnou stranu s přídavkem 1cm

2.   druhou stranu s přídavkem 0,5cm řežu na dvakrát do hloubky 75% a to sousledně (pohyb materiálu ve stejném směru jako je otáčení pily – s papírem to jde, ale se dřevem to raději nezkoušejte!!!).

3.   zaříznutí šířky na přesnou hodnotu z druhé strany provedu opět na dvakrát do hloubky 0,75% sousledně.

Výsledek je velmi pěkný s ostrými hranami. (kliknutím na obrázek se zvětší!)

 

 

 

Povrchovou úpravu jsem rozdělil na tři druhy po 20-ti nástavcích.

 

1) První skupinu jsem zvenku napustil fermeží a olejovou barvou, zevnitř fermež a včelí vosk rozpuštěný v acetonu (v nitroředidlu C6000). Vosk se v acetonu nijak zvlášť ochotně nerozpouští, ale při použití zlomků z mezistěn a občasném zamíchání se do druhého dne vytvoří konzistence řídké vazelíny. Směs mám uloženou v uříznuté PET láhvi, která je po nasunutí odříznuté části dostatečně těsná na utěsnění acetonu. Stejný fígl používám i pro uložení štětců umazaných od barvy.

Od té doby, kdy jsem vyzkoušel voskem natírat papírové nástavky, používám voskovou „vazelínu“ i na všechny dřevěné díly úlů, které přicházejí do styku s povětrností.

2) Druhá skupina zvenku akrylátová lesklá barva a olejový lak, zevnitř fermež a včelí vosk.

3) Třetí skupina zvenku stejně jako zevnitř fermež a včelí vosk.

 

Dobrá rada: dva nátěry jsou vždy víc než jeden!

 

  

 

 

  

Velké množství fotografií s popisem stavby papírových nástavků najdete v kapitole „ZIMNÍ PRÁCE“ na těchto stránkách.

 


Dalším materiálem, který mě zaujal byl extrudovaný polystyrén dostupný ve stavebninách pod výrobním názvem JACKODUR. Jeho cena je poměrně „odpuzující“ (cca 100Kč za desku 0,5 x 1,2m). Práce s ním je však o mnoho lepší než se stavebním  polystyrénem. Při řezání tak nepráší, dá se lepit akrylátovými lepidly, má tvrzený povrch. Na zkoušku jsem sestavil 45 vysokých nástavků stejnou technologií jako používám u běžného polystyrénu (s horním a dolním dřevěným rámem). Pro stažení v rozích jsem použil vruty 4 x 70mm. Druhý den jsem je vyšrouboval a otvory po nich ucpal kouskem polystyrénu. Dřevěné části jsou po slepení napuštěny fermeží, povrch je upraven dvěma nátěry potravinářským akrylátem zevnitř a fasádním nátěrem z venku.

 

   

 

Odpady lze snadno „natupo“ slepit dispercolem pro další použití. Pro stažení používám zelinářské gumičky.

 

 

 

Po několika (více) dnech nepozornosti se může stát, že včelstvo bude vyloupeno a napadeno motýlicí. Pro polystyrén to může mít fatální následky. Jde však použít jednoduchý postup k nápravě. Kukly a jejich zbytky ze stěny vydloubat otvory stěrkou zasádrovat. Po zaschnutí opatřit ochranným nátěrem akrylátovou barvou a je hotovo.

 

 

001.JPG
001.JPG
002.JPG
001.JPG
003.JPG
001.JPG
004.JPG
001.JPG
005.JPG
001.JPG