Hornův způsob drátkování
Při prohlížení OVP jsem narazil na originální způsob drátkování kombinující svislé a diagonální drátkování vysokých rámků. Už nejméně před 20-ti lety jsem opustil pokusy se změnou osvědčeného drátkování nízkých rámků vodorovně a vysokých rámků svisle. Pokusy s vodorovným drátkováním mě stály několik let odstraňování zdeformovaných souší na kterých se vytvořily ve spodní části břicha po vyboulení mezistěny. Nedám dopustit na svislé drátkování s přisazením mezistěny ke spodnímu okraji a mezerou pod horní loučkou. Tento způsob doplněný o zvlnění mezistěny se mi dlouhodobě osvědčil. Nevýhodou je prohnutí spodní loučky. Abych dosáhl dolehnutí mezistěny k ohnuté spodní loučce přiřezávám mezistěnu podle spodního okraje loučky. Odřezky mezistěn využívám u stavebních rámků a pro výrobu nátěrové voskové vazelíny..
Zmiňovaný kombinovaný způsob se mi ale zalíbil a proto jsem letos polovinu (asi 100ks) rámků zadrátoval podle pana Horna. Na rozdíl od originálu jsem zachoval dříve používané rozteče otvorů. Spodní loučka se opravdu prohnula o poznání méně. Výhodou diagonálního drátkování je, že rámek drží lépe tvar. To je ale zároveň problém, protože jeho tvar je určen postupem při napínání drátku. Pro to, aby rámek nebyl zkosený, jsem používal třetí ruku (svůj pupek). Napínání drátku dělám postupným tlakem na drát jako na strunu směrem od jeho upevněného konce při současném tahu za volný konec. Jde to poměrně rychle, po trojím opakování je drát napnut a lze ho zajistit namotáním na hřebíček. Hřebíčky zásadně zatloukám až po hlavičku a drát ukroutím. Někteří včelaři drát ustřihávají, ale chtěl bych vědět, kolikrát si volný špičatý konec vrazili do prstu.
Autor také podkládá překřížené dráty papírkem, aby mohl celý rámek elektricky zatavit. Lepší bude zatavit rámek nadvakrát. Říkám sice lepší, ale letos nemíním zatavit do velkých rámků ani jednu mezistěnu. Mezistěny hodlám použít jen u nízkých rámků a vysoké nechám vystavět divokou stavbou. Tento způsob včelaření mě natolik oslovil, že budu dělat vše pro to abych postupně dosáhl celého plodiště s přirozenou stavbou.
Při vlastním zatavování jsem se však přesvědčil, že to bez toho papírku nepůjde - naštěstí to nedělá žádný problém, lze jej snadno vyjmout.
Po dvou letech využívání tohoto způsobu drátkování shrnuji, že je vhodný pro volnou stavbu, ale ne příliš pro celé mezistěny. Velké plochy mezistěny se mi často vyboulily. Volná stavba je naproti tomu perfektní na rozdíl od svislého drátkování, kdy mi včely často začínají stavět srdíčka mezi dráty a teprve dodatečně je spojují nepravidelnými buňkami.