Železné kočovné dno nástavkového úlu

Pro kočování se silnými včelstvy je nutné dostatečné větrání při transportu. Vlastní dno se skládá ze svařovaného rámu z Jöklů, na kterém úl leží přímo na zemi, dřevěné zasíťované vložky a dřevěného rámu. Ocelovou konstrukci je vhodné pozinkovat nebo namočit v barvě. Rám i vložka jsou sčepovány a slepeny epoxidovým lepidlem. Dosedací rám je za příčné latě sešroubován s ocelovým rámem pozinkovanými šrouby M6 se zapuštěnou hlavou. Proto je ocelový rám předvrtán průměrem 6,5 mm a zespodu vyvrtán průměrem 20 mm pro zasunutí nástrčkového klíče. Otvory v dřevěném rámu jsou svrtány  s ocelovým rámem. Česnový klín je zasunut za plechové zarážky, které jsou zachyceny hřebíčky do boku dřevěné vložky dna. Klín je vyroben z novoduru (hodí se při podkládání úlu na stanovišti).  Dřevěné díly jsou napuštěny fermeží. Potřeba vysokého dna jako protirojového prostředku je nahrazena přidáním prázdného polonástavku (ev. osazeného stavebními rámky) přímo na dno úlu.  V zadní části dna je vybrání pro uchopení při svazování úlu popruhem a pro kontrolu hmotnosti úlu (zásob) mincířem.

Během kočování je zasíťování dna otevřeno. Od září do konce dubna je dno uzavřeno podložkou z PVC lina. Podložka se vkládá zepředu po nadzvednutí česnového klínu. K jejímu vyjímání jsou vhodné tenké ploché kleště (např. staré včelařské). Podložky se přes zimu mírně zkroutí, proto je po vyjmutí a omytí skladuji srovnané do „štosu“ na slunci, kde se opět vyrovnají.

 

Nová verze v provedení varroa dno:

Dno je vybaveno dvojitým sítem. Mezi síta se zezadu vkládá diagnostická podložka. Konstrukce tentokrát využívá v horní části rám běžný pro výrobu nástavků. Ostatní části už nevyžadují čepování, jsou skládány na sebe a zespodu sešroubovány. Celá dřevěná vložka je přišroubována zespodu vruty k pozinkovanému rámu.