Studie potvrzuje nebezpečnost rostlin obsahujících neonikotinoidy pro včely
V časopise Journal of Economic Entomology byla zveřejněna studie která potvrzuje nesprávnou dislokaci prostředků pro odchranu rostlin (mořidel-neonikotinoiudů) v „ gutační“ rose rostlin a jejich smrtelné účinky na včely.
Gutace = vylučování přebytečné vody rostlin v podobě kapek (rosy)
Tyto gutační kapky se našly nejen při zvýšené půdní i vzdušné vlhkosti, ale také při suchém počasí.
Během vegetačního období v dubnu a květnu se našly tyto kapky na rostlinách hlavně během dopoledne. Jen během větrných dnů se nenašly žádné.
Během třech týdnů pokusů s neonikotinoidy byla tato jedovatá rosa na rostlinách prokázána.
Ze současných současných mořidlech byly naměřeny významné koncentrace aktivních látek:
47mg/litr u Imidaclopridu, 23,3 mg/litr u Clothianidin a 11,9 ml/litr pro Thiametoxam.
Tento nesystémový účinek mořidel v rostlinách nebyl prokázán u Fipronilu. V dalších pokusech bylo však naměřeno u např. Imidoclopridu více než 200 mg/litr, což je opět obrovská koncentrace (200 mg Imidoclopridu v l gutační vody)..
Je jisté, že účinné látky v mořidlech jsou rostlinami od semen až do stadia gutačních kapek skladovány a koncentrovány.
Jedovatost gutačních kapek pro včely
Včely, které přijdou s takovouto jedovatou rosou do styku přestanou během několika málo minut létat a stávají se z nich jen pěšáci nebo v krátké době hynou.
Symptomy jsou nevratné. Bylo zjištěno, že Clothianidin a Thiametoxam jsou více toxické než Imidacloprid ,dokonce i při velmi nízkých koncentracích v gutačních kapkách.
Na závěr autoři říkají zcela jasně, že mořidla semen s výše uvedenými chemikáliemi jsou hrozivým scénářem pro zemědělství a není to z hlediska ekologie vůbec akceptovatelné.
Zdroj : Journal of Economic Entomology